מבוא לשרתי ESXi << קורס אונליין חינם
Menu
עברית Русский Srbija العربية
מכללת פרקטיקיו
קורסים אונליין בעברית
עם הסרטונים שלנו פשוט להיות מקצוען

מבוא לשרתי ESXi

קורסים למנהלי רשת מנהל רשת מוסמך מיקרוסופט - טכנאי מחשבים ושרתים התמחות בווירטואליזציה מומחה בתקשורת מוסמך סיסקו מומחה לינוקס ו-DevOps האקינג - סייבר התקפי התמחות באבטחת מידע - סייבר הגנתי שרתי מיקרוסופט נוספים לארגונים גדולים - Exchange - SCCM התמחות במסדי נתונים - SQL התמחות ב-Storage קורסים נוספים למנהלי רשת
קורסי תכנות מפתח תוכנות לוונדוס - WinForms מפתח Front End - בניית אתרי אינטרנט ותכנות בתוך דפדפן מפתח Back End - תכנות ובניית אתרי אינטרנט בצד שרת מפתח אפליקציות לאנדרואיד מפתח אפליקציות לאייפון מפתח משחקים קורס DBA - התמחות במסדי נתונים – SQL קורסים מתקדמים בתכנות בדיקות תוכנה - QA
סקר שוק נכון לתאריך – 01/09/2011
מבוא לשרתי ESXi התקנת ESXi 5 התקנת ESXi 6 הגדרות לאחר ההתקנה תעודה דיגיטלית - esxi certificate - IP signing request משתמשים והרשאות - user permissions השוואה בין ESXi 5 vs ESXi 6 תקשורת - vSwitch התקנת vCenter 5 התקנת vCenter 6 הוספת ESXi לניהול של vCenter התקנת vCenter Appliance התקנת שרת 2016 Server חיבור iSCSI לשרת ESXi ISCSI Storage Cluster הגדרת שרת 2016 כ-iSCSI Storage הגדרת vMotion הגדרת Cluster, FT, HA DRS צירוף לדומיין של ESXi ושל vCenter Resource Pool - חלק 1 Resource Pool - חלק 2 snapshot & linked clone התקנת אתר גיבוי - DR Site רפליקציה ל-DR חלק 1 רפליקציה ל-DR חלק 2 התקנה של Site Recovery Manager 6.0 גיבוי מכונות וירטואליות - חלק 1 גיבוי מכונות וירטואליות - חלק 2 גיבוי מכונות וירטואליות - חלק 3

הסבר קצר על שיטת הלימוד אונליין

צילמנו בסרטונים את כל ההרצאות של הקורס, כי ללמוד בכיתה לא נוח וגם יקר.
קורס בכיתה עולה מעל מ-17 אלף ₪ ואצלנו בסרטונים רק 350 ש"ח בחודש.
אם משהו לא ברור בסרטון תמיד אפשר להתקשר למרצה ולדבר איתו ישירות בטלפון.
המרצה זמין גם בווטסאפ וגם בצ'אט באתר המכללה.


חשוב לציין שבסוף כל התלמידים, מכל המכללות, כולם ביחד ניגשים לאותה בחינה חיצונית של מיקרוסופט ומקבלים בדיוק אותה תעודה.
את מיקרוסופט לא מעניין איפה ואיך למדת וגם לא כמה שילמת על זה.
יש מבחן אחיד לכולם, המתבצע במרכז בחינות.
כל שבוע יש מבחן ומי שעובר אותו מקבל תעודת הסמכה בינלאומית של מיקרוסופט.
בדרך זו מתנהל כל עולם ההסמכות והתעודות הבינלאומיות גם של מיקרוסופט, גם של סיסקו, גם של לינוקס וגם בתחומי פיתוח ותכנות.

לסיכום: יש מרכז בחינות מורשה, שכולם מגיעים אליו מכל הארץ ועושים שם מבחן הסמכה בינלאומי ומי שעובר את המבחן מקבל תעודה מטעם מיקרוסופט.


מה לעשות אם לא מבינים משהו בסרט?

פשוט מאוד, מתקשרים למכללה ומדברים ישירות עם המרצה. אפשר גם להתכתב במייל או בווטסאפ או בצ'אט באתר.


האם יש לכם כיתות לימוד רגילות?

להשכיר כיתה + לשלם משכורת למרצה = 17 אלף ש"ח עלות הקורס לתלמיד.
אצלנו בסרטונים מקבלים אותו חומר לימוד
ואפילו קצת יותר, כי אין מגבלה של זמן כמו שיש בכיתה רגילה,
בנוסף מקבלים בדיוק אותה תעודה בינלאומית,
כי מבחן הוא מבחן חיצוני של מיקרוסופט
והכי חשוב שמקבלים את אותם המרצים, שמלמדים בכיתה רגילה,
רק שצילמנו אותם בסרטונים
והמחיר בסרטונים רק 350 ש"ח ולא 17 אלף כמו בכיתה רגילה.


קיימים במכללה שני מסלולי לימוד:
  1. מסלול לימוד חופשי, בלי תעודה, להעשרת ידע כללי.
    מסלול לימוד חופשי, מתאים בעיקר למי שעובד בתחום וכבר יש לו תעודות והוא לא רוצה עוד מבחנים ותעודות.

  2. מסלול עם תעודה - מתאים בעיקר לתלמידים חדשים המעוניינים בקורס מסודר,
    הכולל הגשת עבודות ופרוייקט גמר. מסלול זה מעניק בסיומו תעודת מקצוע בינלאומית.


בסיום הקורס ניתן לקבל שני סוגי תעודות:
1. תעודה של המכללה - מותנה בהגשת פרוייקט גמר בסוף הקורס

SQL TEHNAI MCITP CCNA

2. תעודת הסמכה בינלאומית של מיקרוסופט העולמית - מותנה במעבר מוצלח של מבחן הסמכה חיצוני של מיקרוסופט (מבחן זה מתבצע כל שבוע במרכז בחינות מורשה בתל-אביב)

MCT MCTip AD2008

מידע כללי:
1. חומר הלימוד מורכב ממאגר עצום ומסודר מאוד של סרטים מקצועיים, הניתנים לצפיה מהבית. מאגר זה כולל הרצאות מוקלטות בעברית בצורה מסודרת ע"י המרצים הטובים ביותר. רשימת הסרטים המלאה נמצאת בתפריט בצד ימין.
2. כל סטודנט במכללה מקבל שם וסיסמה לצורך גישה לשרת הקבצים שלנו.
השרת מכיל את כל התוכנות הדרושות ללימוד וכן חומר עזר
3. הקורסים מועברים בהתאם לסילבוסים של החברות המובילות: Microsoft, Cisco

ישראל – פנינו לאן?בשנת 2012, לכבוד ביקור של פט גלסינגר, מנכל"ל VMWARE העולמית, נערך כנס של בכירים מעולם המיחשוב בארץ. הכנס אירח אושיות טכנולוגיה ישראליות בכירות. בכנס זה נשא דברים רענן ביבר, מנכ"ל הסניף המקומי של חברת VMWARE והתייחס למספר סוגיות מעניינות:

  1. 1. כמות השרתים הוירטואלים שחברתVMWARE מכרה בישראל עולה על כמות השרתים הפיזיים שנמכרה בשנה זו. נתון זה מעיד על תהליך שעובר על כל התעשייה – מעבר מתשתית פיזית לתשתית וירטואלית. היתרון של תשתית וירטואלית הוא בפריסה המהירה שלה. המודל העיסקי מדבר על תשתית של רשת מחשבים כשירות שניתן לכל לקוח על פי דרישה ובפריסה מהירה.

  2. אספקת שרתים וירטואלים הינה צעד ראשון לקראת מעבר למרכזי מיחשוב מוגדרי תוכנה (software defined data center). פירוש הדבר הוא שבעתיד, לשיטתה של חברת VMWARE, לא רק השרתים יהיוי וירטואלים אלא כל מערך המידע המיחשוב של הלקוחות יהיה וירטואלי החל באחסנת מידע וכל בביצוע פעולות מיחשוב ותקשורת. פריסה מהירה של כלל התשתית הממוחשבת של ארגון ואספקתה כשירות גמיש על פי דרישת הלקוח תהווה מרכיב משמעותי בעולם העסקים המודרני בעל הקצב הדינמי והמהיר.

  3. אחוזים נכבדים מן הלקוחות נמצאים בשלב כלשהו של תההליך הוירטואליזציה והצפי הוא שלקוחות נוספים יצטרפו בעתיד ככל שהחברה תפתח טכנולוגיות חדשניות באפיק זה.


סניף VMWARE הישראלי מונה כ 200 עובדים מתוכם כ 12 אחוז במכירות והשאר במחקר ופיתוח.

ראויה לציון העובדה כי כל חברות ה fortune 100 נמנות על לקוחות החברה הטכנולוגית. פירוש הדבר כי חברת VMWARE  הגלובלית רואה בסניף הישראלי כמרכז מחקר ופיפתוח משמעותי ביותר במערך העולמי שלה. מנכ"ל VMWARE העולמית הוא בוגר חברת אינטל וככזה הוא מכיר את יכולות ההיי טק הישראליות.

עוד הוסיף רענן ביבר כי החברה צפויה לצמוח מעבר ליעדי המכירות שלה ואף מתכוננת לגייס עובדים וחדשים הן למערך הפיתוח והן למערך המכירות. עם חזון כלכלי מבטיח ולהט אלי קרב העתיד נראה מבטיח עבור חברת VMWARE שנחשבת כיום לאחת מחברות התוכנה הגדולות בעולם.
מאמר על התקנת שרת ESX - חלק ראשון
בס"ד

במאמרים הקודמים דנו ביכולות הוירטאליזציה של מערכות בודדת והסברנו את היתרונות של שימוש בטכנולוגיה זו אך הבעיה הייתה שכל מכונה התנהלה בנפרד וניהול מרכזי לא היה אפשרי וכאשר מדובר במספר רב של מכונות ומדובר בחברה גדולה האדמינסטרציה פשוט אינה מעשית , אחד ההמצאות המרשימות ביותר בתחום הוירטואלזציה הנותן מענה לבעיה היא טכנולוגית ה-ESX של חברת VMWARE, בנוסף לכל היתרונות של רעיון הוירטוליזציה בכלל כמו שציינתי במאמרים הקודמים הנכללים גם הם בטכנולוגיה זו ישנן יכולות נוספות המהוות קפיצה מדרגה אדירה בכל מה שקשור למערך הוירטואליזציה כשמדובר ב-ESX .

תארו לעצמכם שרת היכול להכיל מספר עצום של מכונות וירטואליות במקביל מבלי להיות מושפע בצורה ניכרת מבחינת ביצועים ולנהל אותו בצורה מרכזית כמעט בכל אספקט אפשרי, בין אם מדובר ביצירה של מכונות, הקצאת pools של מכונות שונות, ניהול ויצירת משתמשים וכמו כן הרשאות המשתמשים ל-pools השונים , ניהול בסיס הנתונים לכל מכונה ומכונה, ניהול והקצאת המשאבים ועוד יכולות רבות המקלות בצורה משמעותית לאין שיעור על ניהול מערך הוירטואליזציה כשמדובר מערכים גדולים.

חשוב לציין שהיכולת להריץ מספר כה רב של מכונות חוסך כסף רב זאת כמובן מהסיבה הפשוטה שישנן גרסאות של שרתי מיקרוסופט וחברות נוספת המאפשרות התקנה בלתי מוגבלת של מערכות ההפעלה על מערכות וירטואליות ללא הגבלה (ההגבלה קיימת באם מדובר במערכות פיזיות וזו היא הגבלת רישוי) .

הדוגמא הטובה ביותר למערכת כזו היא גרסת שרת DATA CENTER של חברת מיקרוסופט שנועדה לתאגידים גדולים מאוד.

מה שמייחד את שרתי ה-ESX של חברת VMWARE היא העובדה שיש להם קובץ ליבה (kernel) ייחודי וטוב במיוחד המבטיח יציבות מערכת ותיפקוד גבוה (ישנה דעה הטוענת שקובץ הליבה של שרתי ESX מאוד מזכיר את קובץ הליבה של LINUX את זה אני משאיר לכם לברר :).

בכדי לאפשר לקסם הזה להתרחש אנו ראשית נתקין את המערכת ולכן הדבר הראשון שעלינו לבצע מן הסתם הוא התקנת השרת עצמו:

לטובת שלב זה נזדקק ל-גרסת שרת ESX 4.0-3.5, ניתן להתשמש בגרסאות שונות אך אני ממליץ לעשות שימוש בגרסת 4.0.

וכמובן נזדקק למערכת העומדת בדרישות החומרה המינימליות להתקנה, את דרישות המערכת לכל אחת מסוגי גרסאות שרתי ה-ESX :

ESX 2.5.x

ESX 3.0.x

ESX 3.5

ESX 4.x

ניתן למצוא באתר הבית של חברת VMWARE כמו כן ניתן לבצע בדיקת תאימות מקוונת למערכת שלכם בכדי לבדוק אם היא אכן עונה לדרישות.

להלן קישור:

http://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php

נזין את דיסק ההתקנה למערכת ונתחיל:

אנו כמובן נבחר התקנה גרפית בכדי להקל על כל התהליך, תהליך ההתקנה לוקח בממוצע 40 דקות.

לאחר שאשף ההתקנה עלה נוכל לראות את חלון קבלת הפנים , מי שירצה יכול להעיף מבט חטוף ולהקיש על הבא בכדי להתקדם .

-מיד לאחר מכן יופיע הסכם ההתקשרות אנו כמובן נאשר שאכן אנו מסכימים ונסמן את תיבת הסימון ונקיש הבא.

*הערה אם מדובר בסביבת עבודה אמיתית חשוב מאוד לקרוא לפחות פעם אחת את הסכם ההתקשרות ולהבין איזו אחריות אנו מקבלים על עצמנו ברגע שאנו מאשרים את קבלת ההסכם.

-בחלון הבא נבחר את תצורת השפה לטובת המקלדת כמובן שאנו נבחר – אנגלית, למרות שלא מחייב הכל לפי הסביבה בה אתם עובדים.

-החלון הבא יציג לפנינו את האפשרות לבחור האם אנו מעוניינים ב-drivers מותאמים אישית (מיוחדים) אם האם אנו רוצים להשתמש ב-drivers הרגילים והשכיחים, במידה ואתם עושים שימוש בבקרי raid או ISCSI מיוחדים ייתכן ותרצו לבחור באופציה המאפשרת שימוש ב- drivers מותאמים אישית.

*שימו לב שאם בחרתם שלא לעשות שימוש ב- drivers מותאמים אישית ולחצתם הבא תוצג לפניכם הודעה אזהרה שבה כתוב שהמערכת כרגע תבצע התקנה לכל ה- drivers הדרושים ל-ESX ובסיום התהליך לא יהיה ניתן יותר לבצע התקנה של drivers מותאמים אישית.

-לאחר סיום התהליך יופיע לפנינו חלון הרישוי בו נתבקש להזין את קוד רישוי המוצר שאותו רכשנו במידה ונרצה נוכל שלא להזין קוד רישוי ולבצע זאת במועד מאוחר יותר על ידי שימוש ב- vcenter server .

-השלב הבא הוא לבחור את כרטיס הרשת שבו יעשה ה-ESX שימוש.

בחלון הבא נוכל לבצע הגדרה לכרטיס הרשת שבחרנו בה נוכל לציין את הנתונים הבאים:

-כתובת IP.

-מסכת הרשת.

-שער ברירת מחדל.

-כתובת שרת DNS עיקרי.

-כתובת שרת DNS משני.

-שם המחשב המארח.

ובכדי להיות בטוחים שהגדרנו נכון נוכל להריץ בדיקה להגדרות שהזנו. באם ישנו שרת DHCP המחלק כתובת IP באופן אוטומטי מתוך בריכת כתובות מוגדרת מראש (POOL) נוכל לבחור באופציה זו.

*חשוב לציין שאם אכן נבחר באופציה זו מוטב שנבצע הגדרה בקונסולת ה-DHCP המורה לשמור כתובת מתוך ה-POOL לטובת השרת (dhcp-reservation) או אפילו להגדיר שכתובת ספציפית לעולם לא תחולק למרות שהינה ב-POOL הכתובות (dhcp exclusion) באם נבחר באופציה זו יש לבצע שיוך כתובת IP קבועה לשרת שלנו.

-לאחר שהגדרנו את הגדרות כרטיס הרשת נוכל לבחור האם לבצע התקנה רגילה או התקנה עם אפשריות מתקדמות, אנו נבחר בהתקנה רגילה.

-השלב הבא יהיה לבחור את מיקום ההתקנה, נזדקק לפחות ל- 9.5 גיגה אך כמובן שמומלץ לשייך יותר אם מדובר בסביבת מעבדה ניתן לבחור מקום אחסון בעל נפח מינימלי.

שימו לב שכל המידע הקיים על המחיצה ימחק ולכן אם ישנו מידע חשוב שברצונכם לשמור בצעו גיבוי או העבירו אותו למיקום אחר.

-בחלון הבא נוכל לבצע בחירה לאיזור הזמן שבו אנו נמצאים, כמובן שהמשמעות ברורה – כיול שעה .

לאחר כיול איזור הזמן נוכל לבצע הגדרת תאריך ואף נוכל לבחור בהגדרה אוטומטית, באם נבחר בהגדרה זו יהיה עלנו להזין את שם השרת שמולו אנו רוצים להסתנכרן, האתר המוכר והשמיש ביותר לטובת מטרה זו הוא:

time.windows.com

לאחר שבחרנו את השרת נוכל להקיש על כפתור הסינכרון ולראות שאכן מבוצע כזה.

החלון הבא יציג לפנינו את הגדרת חשבון המנהל שמוגדר כברירת מחדל כ-ROOT , כמובן שאם נרצה נוכל להוסיף חשבונות ניהול נוספים על ידי הקשה על ADD .

חשוב מאוד שנזין סיסמא בעלת רמת סיבוכיות גבוהה (רמה שלוש לפחות) זאת על מנת לאבטח את חשבון המנהל בצורה טובה, רק תארו לעצמכם מה היה קורה אלו חשבון זה היה נפרץ.

לאחר שביצענו את כלל ההגדרות נוכל לראות חלון סיכום המרכז בתוכו את כל מה שהגדרנו עד כה, אל לכם לזלזל בחלון זה מיכוון שאם טעיתם והגדרם הגדרה שגויה מפאת חוסר תשומת לב זה המקום לעלות על הטעות ולכן אני ממליץ לעבור ביסודיות על כלל ההגדרות ולוודא שאכן הכל הוגדר כמו שצריך.

אם אכן ברוך ה הכל הוגדר כמו שרציתם ובצורה נכונה נקיש על הבא ותהליך ההתקנה יתחיל. לאחר סיום ההתקנה נקיש על כפתור ה- FINISH ובכך בעצם תתבצע הפעלה מחדש ראשונית של המערכת (reboot) תהליך האתחול הראשוני של המערכת לאחר ההתקנה יקח זמן מה מיכוון שהוא מחיל את כלל הגדרות שביצענו בהתקנה.

לאחר סיום התהליך נוכל לראות לפנינו חלון גרפי המורה לנו מהיכן ניתן להוריד את צד ה-CLIENT של ESX לטובת גישה וניהול של השרת עצמו (מאוד מזכיר את RSAT של חברת מיקרוסופט מבחינת קונספט), שימו לב שהכתובת הינה כתובת IP ולא כתובת בתצורת DNS.

לאחר סיום מוצלח של כלל התהליך ניגש לתחנת הקצה ועליה נתקין את כלי הניהול לשרת ESX:

דרך דפדפן האינטרנט נקיש את כתובת ה-IP שראינו בחלק הקודם ומיד נוכל לראות הודעת אזהרה המודיעה שלכאורה אתר זה אינו בטוח מיכוון שהתעודה הדיגיטלית שהוקצה לו אינה תקפה, אנו כמובן נתעלם מהודעה זו ונמשיך הלאה.

נוכל לראות קישור הורדה לצד ה-client, נקיש על הקישור ונבצע הורדה.

*אם נתקלתם בבעיה בעת ההתקנה על מערכות מסוג – VISTA,WIN7 הגדירו תאימות עבודה לתוכנה ל- XP SP2/3 והריצו אותה כמנהל, תהליך ההתקנה לוקח מספר דקות, ניתן לאשר את כלל הגדרות ברירת המחדל בתהליך ההתקנה ופשוט להקיש הבא.

לאחר סיום ההתקנה נקיש על קיצור הדרך לקונסולת ה-client ונזין את הערכים הבאים:

- כתובת ה-IP של השרת

- שם המשתמש והסיסמא שהגדרנו לטובת ניהול בתהליך ההתקנה.

באם מופיעה הודעת אזהרה שחיבור זה אינו בטוח נסמן את תיבת הסימון המורה להתקין את התעודה הדיגיטלית התומכת בחיבור SSL מאובטח, נקיש על התעלם ונמשיך הלאה .

לאחר חיבור מוצלח לשרת נוכל לראות את ממשק הניהול בו נוכל למצוא אפשריות שונות כגון:

-יצירת POOLS של מכונות וירטואליות תחת inventory שזהו בעצם האספקט החשוב ביותר.

-נוכל ליצור משתמשים ולנהל את ההרשאות המשויכות להם.

-וכמובן נוכל לצפות בלוגים בכדי לעקוב אחר כל מה שמתרחש ומה שהתרחש.

במאמרים הבאים נלמד כיצד ליצור ולהקצות מכונות וירטואליות וכיצד להקנות זכויות שימוש והרשאות למשתמשים ובקיצור כיצד לעבוד עם שרת ESX.

מאמר זה נכתב על ידי מר.עידו שדדי מרצה במכללת PRACTICU.


מאמר בנושא וירטואליזציה חלק שלישי

בס"ד


במאמרים הקודמים עסקנו בהגדרות הבסיס ובהגדרות מתקדמות בכל מה שקשור לתוכנת הוירטואליזציה VBOX ולמדנו לבצע את הפעולות הבאות:-יצירת מכונה וירטואלית.

-ניהול דיסקים.

-שיתוף פיזי/וירטואלי.

-שיוך מספר רב של מכונות לקובץ דיסק יחיד.

-ניהול צילומי מערכת.

במאמר זה נדון בהגדרות הרשת וקישוריות המכונות עצמן כמו כן נדון באפשריות האתחול השונות (boot).

ראשית נבצע הכרות קצרה עם מנגנון כרטיסי הרשת בכדי לבצע זאת ניגש להגדרות המכונה setting ונבחר network.

נוכל לראות בחלונית שהופיעה מולנו את הפרטים הבאים:

Adapter 2-4, Adapter 1- משמעות כרטיסיות אלו היא שניתן לשייך ארבעה כרטיסי רשת במקביל לכל מכונה, בכדי לאשר פעילות של כרטיס רשת נוסף כל שעלינו לעשות הוא לסמן את תיבת הסימון – Enable network adapter תחת כרטיס הרשת שנרצה להוסיף.

ההגדרה הבאה היא שיטת העבודה שבה יעבוד כרטיס הרשת שלנו או יותר נכון שיטת החיבור להלן ההגדרות האפשריות:

• Host only adapter - הגדרה זו מאפשרת עבודה ברשת פנימית שאינה מאפשרת גישה לאינטרנט אך מאפשרת גישה למכונות השונות ולמערכת הפיזית ומתבססת על כרטיס הרשת הייחודי לקונסולת VBOX , אופציה זו היא האופציה האידיאלית לתנאי מעבדה.

• Nat - אופציה הינה אופציה המאפשרת למכונה שלנו לתקשר עם העולם החיצון (אינטרנט) תחת כתובת המחשב הפיזי כך שהעולם רואה את כלל המכונות כאלו היו מחשב אחד מבחינת IP, אופציה זו גורמת לבעיות תקשורת בין המכונות אך לעיתים נחוצה בכדי למשוך עידכונים או מידע מרשת האינטרנט.


• Bridged adapter - אופציה מאפשרת "התלבשות" או יותר נכון יצירת גישור לכרטיס הפיזי של המערכת הפיזית ושמישה מאוד מחוץ לתנאי מעבדה במידה ונרצה להקים מכונה וירטואלית המסוגלת לקבל חיבורים חיצוניים (אינטרנט) ולספק שרותים.


• Internal network - אופציה זו מאפשרת עבודה ברשת פנימית בלבד ומאפשרת תקשורת בין המכונות הוירטואליות בלבד.


• Not attached - אופציה המכריזה על כרטיס הרשת כלא מחובר.*הערה בתנאי מעבדה השתמשו באופציה הראשונה בלבד אלא אם כן נדרשים עידכונים, את מצב החיבור בלבד ניתן להחליף תוך כדי עבודת המכונה ואין צורך להעבירה למצב כבוי בכדי לבצע זאת עיקבו אחרי השלבים הבאים:

בקונסולת המכונה גשו לכרטיסית ה- Devices ומשם ל-Network.

כמו כן מוצגות לפניכם אפשריות מתקדמות:

Adapter type – אופציה זו משייכת את ה- Driver הנכון לכרטיס הרשת בהתבסס על סוג מערכת ההפעלה המותקנת, יש להשאיר את האופציה כמות שהיא ולתת למערכת לבחור בצורה אוטומטית.

Mac Address – כתובת פיזית של כרטיס הרשת, בעת הייצור של כל כרטיס רשת מוטבעת עליו כתובת זהות ייחודית המכונה MAC כתובת פיזית, זאת על מנת לספק יחודייות כתובת לכל כרטיס ממש כמו DNA של אדם הייחודי לכל אחד מאתנו (כמובן שה-DNA הרבה יותר סבוך אך זו רק דוגמא).

במידה ונשכפל מכונות יש לבצע שינוי ידני לכתובת ה-MAC בכדי לאפשר עבודה תקינה ברשת.

ולאחר שהבנו את טיבן של ההגדרות השונות הגיע הזמן לניסוי קטן:

ביחרו את שיטות העבודה של כרטיס הרשת ובצעו ניסוי קישוריות בכל אחת מההגדרות השונות.

לצורך הניסוי נגדיר למכונות את הכתובות הבאות זאת נבצע על יישום מספר שלבים פשוטים:

דרך הגדרות כרטיס הרשת במערכת ההפעלה נגדיר כתובת IP, נוכל להגיע לממשק בעזרת פקודות NCPA.CPL דרך ה-RUN.

לכל מכונה נעניק כתובת IPייחודית בטווח הבא:

10.0.0.1-3

מסכת הרשת 255.255.255.0 לכלל המכונות.

לאחר ביצוע ההגדרה גשו לכלי ה-CMD והקישו את פקודת ה-PING בצרוף כתובת ה-IP שאליה ברצונכם לבדוק תקשורת.

תפקידה של פקודה זו הוא לבדוק אם אכן ישנה תקשורת בין שתי מערכות לדוגמא אם למחשב שעליו אני עובד משוייכת הכתובת 10.0.0.1 וברצוני לבדוק תקשורת למחשב שכתובתו הינה 10.0.0.3 כל שעלי לעשות הוא לפתוח את כלי ה-CMD – שורת הפקודה, ולהקליד את הפקודה הבאה:

Ping 10.0.0.3

בחנו את התוצאה המתקבלת ונסו זאת בתצורות השונות:

• Host only adapter

• NAT

• Internal network

• Bridged adapter

• Not attached

לאחר שבחנתם את תוצאות הניסוי כל שנותר הוא להתאים את צורת העבודה של כרטיסי הרשת שלכם לצרכי התרחיש שבו הינכם נמצאים ולאחר מכן תוכלו להגדיר עבודת רשת מלאה בין המכונות בין אם מדובר בשיתוף קבצים ובין אם מדובר בגישת תקשורת מסוג אחר.

ההגדרה הבאה שברצוני לדבר עליה הינה הגדרת האתחול (booting):

Boot – תהליך שבו המערכת טוענת את כל ההגדרות (לדוגמא (mbr, קבצים, שירותים ותהליכים נוספים המאפשרים למערכת לעלות בצורה תקינה.

כמובן שמתוך ההגדרה כבר הבנתם שאם המיקום שממנו מתבצעת קריאת הנתונים אינו מכיל אותם או באם נפגמו הנתונים המערכת פשוט לא תעלה ולכן חשוב מאוד שנציין למערכת מהיכן תתבצע הקריאה, לא פעם למרות שהנתונים תקינים נרצה דווקא לבצע BOOT מתוך דיסק ולא לתת למערכת לעלות בצורה רגילה, בכל מחשב רגיל היינו מבצעים זאת דרך ה- BIOS אך מיכוון שמדובר במכונה וירטואלית נוכל לבצע זאת דרך ממשק גרפי נוח.

בכדי להגדיר את סדר ה-BOOTING ניגש להגדרות המכונה כאשר היא כבויה ותחת הגדרת ה-SYSTEM נוכל לראות את תיבות הסימון הבאות:

Boot order:

Floppy – התקן דיסקטים ישנים – כבר לא בשימוש.

Cd/dvd rom – כונן דיסק אופטי.

Hard drive- טעינה רגילה מהדיסק הקשיח.

Network- טעינה דרך הרשת.

נוכל לסמן את האפשריות הרצויות ולקבוע את סידרן בעזרת החצים.

הערה: Boot דרך התקן USB גם הוא אפשרי אך ההגדרה סבוכה מעט יותר ונעסוק בה במאמרים הבאים.


מאמר זה נכתב על ידי מר.עידו שדדי מרצה במכללת PRACTICU.

מאמר מקצועי בנושא וירטואליזציה חלק שני

בס"דבמאמר הקודם ביצענו הגדרה בסיסית של מערכות וירטואליות הכוללת בתוכה את השלבים הבאים:

-הקצאת משאבים למערכת.

-בחירת אופן עבודתו של הדיסק הוירטואלי.

-התקנת מערכת הפעלה.

-התקנת מנהלי ההתקנים.

לאחר יישום מוצלח של ההגדרות הללו הבאנו את המערכת הוירטואלית שלנו לרמת תיפקוד תקינה אך מי שחושב שפה נגמרה המלאכה בהחלט טועה. במאמר זה נבצע הגדרות נוספות שיאפשרו לנו להפיק את המירב מהמערכת הוירטואלית שיצרנו ולאפשר יכולות נוספות שיביאו את המערכת לרמה שונה לגמרי...מי מכם שניסה לבצע העברה של קבצים בין המכונה הפיזית למכונה הוירטואלית בוודאי נוכח לדעת שהדבר לא בדיוק אפשרי על ידי גרירת הקובץ הרצוי בין המערכות פיזית-וירטואלית ולהיפך. ונכון יש שיאמרו למה זה בכלל טוב?

נניח וברצונכם להתקין אפליקציה שקובץ ההתקנה שלה ממוקם על המערכת הפיזית שלכם ונפחה הוא כזה שאם נחליט להורידו מרשת האינטרנט בהחלט ייתכן שנמתין מספר שעות עד לסיום ההורדה.

*כמובן שהורדת אפליקציות מרשת האינטרנט והתקנתן דורשת רכישת רשיון בצורה חוקית לאותן התוכנות.

כמובן שנעדיף פשוט להעביר את הקובץ בין המערכות ולחסוך זמן רב ופה מתעוררת השאלה:

כיצד נבצע זאת?!

אז לשמחתכם כבר אומר שהתהליך פשוט מאין כמוהו ודורש מאיתנו מספר "הקלקות" בודדות.

ראשית ניגש לתגית – devices ומשם ל- shared folders .

נוכל לראות לפנינו שתי הגדרות:

machine folders

transient folders

בנוסף נראה בצידו הימני של החלון סמן המיוצג כתיקיה בצרוף הסמן + , נבצע הקשה על סמן זה. מיד לאחר ההקשה יפתח חלון נוסף המכיל את ההגדרות הבאות:

folder path

folder name

ובנוסף שתי תיבות סימון, נבחר את הגדרת ה- נתיב ונקיש על סמן החץ המופנה כלפי מטה, סמן זה יאפשר לנו גישה לכוננים (מחיצות) הממוקמים על המערכת הפיזית שלנו, נבחר את התיקיה הרצויה שתהווה את נקודת הגישור לצורך העברת הקבצים בין המערכת הפיזית והוירטואלית או לחלופין נוכל ליצור תיקיה חדשה לצורך זה.

חשוב לציין שלכל הגדרה ישנו קיצור דרך הרשום סמוך להגדרה – HOST + אות ייחודית להגדרה, המקש המוכר כ-HOST הוא מקש ה-CTRL הימני במקלדת.


לאחר שבחרנו את התיקיה הרצויה נוכל בעזרת תיבות הסימון להגדיר האם מדובר ביכולת קריאה בלבד מתוך התיקיה (קריאה מאפשרת העתקה) או האם מדובר ביכולת קריאה וכתיבה, באם נסמן את תיבת הסימון נצהיר שאנו מעוניינים אך ורק ביכולת קריאה. תיבת הסימון השניה הופכת את ההגדרה להגדרה קבועה, אף אחת מתיבות הסימון לא תגרום לבעיה אם נחליט להשאיר את המצב כמו שהוא.


לעיתים נוכל לראות שהאפשרות לאשר את התהליך מנוטרלת, הסיבה לכך היא ששם התיקיה כבר תפוס ולכן נוכל להעניק שם ייחודי בעזרת הגדרת – שם התיקיה, לאחר שינוי השם תוכלו לראות שניתן לבצע סיום/אישור של התהליך.מה שבעצם ביצענו היא יצירת תיקיה שכל מידע שיועבר אליה יהיה זמין לשתי המערכות כלומר:

יצרנו תקייה במערכת הפיזית שלנו ומפה והלאה כל קובץ שנזין לתוכה יהיה זמין למערכת הוירטואלית.

בכדי לגשת למידע מהמכונה הוירטואלית נבצע את ההגדרות הבאות:

-בתפריט ההתחלה ניגש לרשת/network.

-באם מדובר במערכת חלונות 7 תוצג לפנינו הודעה המבקשת להפעיל את גלוי הרשת – אשרו זאת ולאחר מכן בצעו רענון.

לאחר הרענון תוכלו לראות את סמן ה- vboxsvr הקישו עליו ומיד תראו את התיקיה שהגדרתם וממנה תוכלו לבצע את העברת נתונים.

-באם מדובר במערכת מסוג XP ניגש למיקומי הרשת שלי – הרשת כולה –

virtualbox shared folders .

ומשם ל- vboxsvr

ההגדרה הבאה שעליה ברצוני לדבר הינה הגדרה חשובה במיוחד אם מדובר בסביבת מעבדה:

יכולת שיוך מספר מערכות וירטואלית לאותו דיסק וירטואלי – קובץ VDI –virtual disk .

כמו שהסברתי במאמר הקודם, בעת הקצאת המשאבים אנו בוחרים גם הקצאת נפח לקובץ שייצג את הדיסק הקשיח הירטואלי שבו המכונה תעשה שימוש, כמובן שקובץ זה צורך נפח הנלקח באופן ישיר מהמערכת הפיזית שלנו כלומר, תופס מקום.

רק כדי לסבר את האוזן כל מערכת בתנאי מעבדה לוקחת מספר גיגות מנפח הדיסק הקשיח שלנו, באם נתקין מספר רב של מכונות אנו עלולים למצוא את עצמנו במצב שלא נותר לנו מקום במערכת הפיזית, בכדי למנוע בעיה זו נוצרה הגדרת "דיפרנציאל דיסק" שכל תפקידה הוא לאפשר שיוך של מספר רב של מכונות לאותו הקובץ המייצג את הדיסק הוירטואלי, בהחלט נשמע טוב הלא כך?

לפני שנרוץ ונגדיר זאת ישנם מספר דברים שעלינו לדעת:

ראשית לכל סוג של מערכת הפעלה יש ליצור קובץ דיסק קשיח וירטואלי אחד לפחות, כלומר, אם ברצוננו לשייך מספר רב של מערכות חלונות 7 לדיסק וירטואלי אחד ומספר רב של מערכות שרת 2008 לדיסק וירטואלי אחד, נזדקק לפחות לשני קבצי דיסק קשיח וירטואלים.

-חלונות שבע

-שרת 2008

כך שכל המכונות שניצור מסוג חלונות 7 ישוייכו לדיסק הוירטואלי המכיל את חלונות 7 וכל המכונות שניצור מסוג שרת 2008 ישוייכו לדיסק הוירטואלי המכיל את שרת 2008.

הדבר הבא שעלינו לדעת הוא שלא יתכן מצב שבו כל המכונות יכולות לרשום לאותו הדיסק באותו הזמן, בדיוק כמו שאדם לא יכול להביט לשני הכיוונים בו זמנית, רק תארו לכם מה יקרה אם מספר מכונות פועלות באותו הזמן ומתבססות על אותו הדיסק ואנו נחליט לשנות את שם המחשב למספר מכונות...

מה שיקרה הוא רשימת נתונים סותרים למיקום זהה מה שיוביל בסופו של דבר להשחתת הקובץ, בכדי להימנע מכך אנו נגדיר שאת כל השינויים היחודיים לכל מכונה המערכת תרשום לקובץ נפרד הייחודי לכל מכונה ורק טעינת הבסיס תבוצע מקובץ הדיסק שעליו כלל המכונות התבססו ובכך ימנע מצב של השחתת הקובץ.

בכדי להגדיר זאת נבצע את הפעולות הבאות:

-נבצע התקנה של מכונות האב שעליהם לאחר מכן נבסס את המכונות האחרות (מאמר ראשון) ושוב אני חוזר מדגיש לכל סוג מערכת הפעלה (XP,WIN7,LINUX,SERVER 2008) יש להתקין מכונה נפרדת.

- לאחר שיצרנו את המכונות וביצענו התקנת מנהלי התקנים נקיש על תגית ה- machine משם

take snapshot – צילום המערכת בנקודת זמן – ראה המשך מאמר.

נעניק שם לצילום המערכת ונוסיף תיאור (לא חובה).

לאחר מכן נבצע כיבוי של המכונה.

נקים מכונה חדשה בעל שם זהה אך עם מספר סידורי שונה לדוגמא:

WIN7-2 כך שנוכל לדעת שמדובר במכונה מספר 2.

נחזור על השלבים מהמאמר הראשון אך בשלב יצירת הדיסק הוירטואלי נסמן את האפשרות השניה:

השתמש בדיסק קיים ונבחר מתוך הרשימה את הדיסק של מכונת האב.

נסיים את תהליך יצירת המכונה ולאחר מכן כאשר המכונה במצב כבוי (חובה) אין להדליק את המכונה בשום אופן עד לסיום ביצוע ההגדרות הבאות:

נקיש לחצן ימני על המכונה החדשה שיצרנו ונבחר הגדרות- SETTINGS .

ניג